Boğaziçi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi “Şehir Hepimizin” programına konuk oldu.

Merkez koordinatör yardımcımız Nurçin İleri, Medyascope.tv'de “Şehir Hepimizin” programında Seval Şahin ve Erkan Irmak’ın konuğu oldu. Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’nin kurulma hikayesini, İstanbul Kalkınma Ajansı / İSTKA mali desteğiyle geçtiğimiz sene yürüttüğümüz projeyi ve önümüzdeki süreçlere dair ihtiyaçlarımızı aktardı. »


Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi Çalışmalarını Sürdürüyor

13 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz ve İstanbul Kalkınma Ajansı 'nın desteğiyle yürüttüğümüz “Kişisel Arşivlerle İstanbul Bilim, Kültür ve Eğitim Tarihi” proje sürecini ve sonuçlarını aktardığımız toplantımıza, Toplumsal Tarih Dergisi 2018 Ocak sayısında yer verdi. »

Bosphorus Review of Books: Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi Söyleşisi

Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi Koordinatör Yardımcısı Nurçin İleri’nin Bosphorus Review of Books’tan Erica Eller’le yaptığı röportajı linkte bulabilirsiniz. »


TRT Radyo, Tarih Atlası Söyleşisi

Merkez Koordinatörümüz Cengiz Kırlı’nın TRT Radyo’da Tarih Atlası ekibiyle yaptığı söyleşiyi kanaldan dinleyebilirsiniz. »

Boğaziçi Dergi Söyleşisi

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi, üniversitemizin 150 yıllık geçmişine ve coğrafyanın bu süre içerisinde yaşadıklarına ışık tutuyor. Birbirinden farklı koleksiyonları bünyesinde barındıran merkezin kaynaklarına yakın zamanda online olarak ulaşmak da mümkün olacak. Bu arşivlerde şifreli telgraflardan bir zarf içine sıkıştırılmış saç tutamlarına, eski fotoğraflara, Osmanlı Devleti'nin son yıllarından günümüz Türkiye'sine kadarki dönemden kişisel anlatılara dair birçok ilgi çekici nesne var. Projenin eş yürütücüleri Cengiz Kırlı ve Nurçin İleri, tarihle yüzleşmemizde önemli bir role sahip arşivleri, Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi'ni anlatıyor. »


“Kişisel Arşivleri Araştırmacıların Kullanımına Sunmak İstiyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi yeni binasında çalışmalara başladı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında faaliyete geçen Boğaziçi Üniversitesi Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi, yeni projelerle kurumsallaşma yolunda hızla ilerliyor. »