SCOTT AİLESİ KOLEKSİYONU

Scott Ailesi kimdir?

Eveline Thomson Scott kimdir?

Eveline T. Scott ve Harold L. Scott uzun yıllar İstanbul’da yaşamış ve Amerikan Kız Koleji ve Robert Kolej’e hizmet etmişlerdir. Eveline T. Scott 1889 yılında, Rumelihisarı’nda dünyaya gözlerini açmıştır. Eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan Eveline Scott, İstanbul’da çeşitli bağlantıları olan annesinin Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde bir pozisyon bulmasının ardından, bu okula girmiş ve 1909 yılında mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Eveline T. Scott öğretmenlik eğitimi almak üzere İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ne gider ve 1910 yılında döndüğü İstanbul’da, İngiliz çocuklar için ana dillerinde eğitim veren küçük bir okulda ders vermeye başlar. 1912-1914 yılları arasında Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nde İngilizce derslerine girer. 1920 yılında, Robert Kolej’de öğretmenlik yapan Harold L. Scott ile evlenirler ve 1924 yılında oğulları David Alexander Scott dünyaya gelir. Scott ailesi uzun yıllar “Huntington House” olarak bilinen bugün “Boğaziçi Üniversitesi Kültürel Miras Müzesi” olarak kullanılan binada ikamet eder. Tutkulu bir yazar olan ve pek çok deneme, şiir ve makale yazan Eveline T. Scott, eserlerinde daha çok Anadolu’nun taşra kasabalarını ya da İstanbul’un sevdiği mahallelerini kaleme alır. 1976 yılında hayatını kaybeden Eveline T. Scott, tüm belgelerini ve binlerce eserden oluşan kitap koleksiyonunu Boğaziçi Üniversitesi’ne bağışlamıştır. Türkiye ve İstanbul ile derin bir bağı olan Eveline Scott, şiirlerinden birinde şöyle yazar: “Tutku tükendiğinde, hayat sona erdiğinde; uykuya dalacağım, tüm insanlar gibi; ve hiçbir yatak daha yumuşak olamaz, Üsküdar’daki söğüt ağaçlarının gölgesi kadar.”

Harold Loran Scott kimdir?

Harold Loran Scott, 1889 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bedford Iowa’da dünyaya geldi. Eğitimine, babasının misyoner olarak bulunduğu Osaka, Japonya’da başlayan Harold L. Scott, 1911 yılında Denison Üniversitesi’nden mezun olur ve öğretmenlik yapmak amacıyla Japonya’ya başvurur. Açık pozisyon bulamaz ve 1911 yılında Robert Kolej’de çalışmaya başlar. 1915 yılında Columbia Üniversitesi’nde Tarih eğitimi alır. Robert Kolej’de eğitmen olarak başladığı çalışma yaşantısını, sonrasında Tarih profesörü, Robert Akademisi Müdürü, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Robert Kolej Müdür Yardımcısı olarak, 41 yıl boyunca sürdürür. 1952 yılında, mezunu olduğu Denison Üniversitesi, kendisine fahri hukuk doktorası verir. Doktorayı takdim ettiği konuşmasında sınıf arkadaşı Profesör Karl Eschman, Harold L. Scott hakkında şu sözleri dile getirir: “Robert Kolej dekanı Harold L. Scott’un Türkiye’ye pek çok katkısı olmuş ve bu ülkenin Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerinde önemli bir rol oynamıştır: Doğu ile Batı’nın birleştiği bu medeniyet beşiğindeki bir elçi olarak, uluslararası eğitimle ilgilenen bir vatandaş olarak, yüksek bir misyona hizmet eden bir kişi olarak.” Robert Kolej’de öğrenci olmuş pek çok kişi için bir eğitimciden çok daha fazlasını ifade eden Harold Scott, 1958 yılında geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti.

David Alexander Scott kimdir?

1924 yılında İstanbul’da dünyaya gelen David Alexander Scott, hayatının ilk 15 yılını Türkiye’de geçirdikten sonra, Massachusetts’te bulunan Deerfield Akademisi’ne ve ardından Princeton Üniversitesi’nde Yakındoğu programına girdi. Princeton’daki ikinci yılında Amerikan Ordusu’na katıldı. Avrupa’ya gönderildikten kısa bir süre sonra Aralık 1944’de Fransa’da cephede hayatını kaybetti.

Arşivde neler var?

Uzun yıllar boyunca Robert Kolej’de hizmet vermiş olan Harold L. Scott (1889-1958) ve Eveline T. Scott (1889-1976) ailesine ait mektup, günlük, kütüphane, fotoğraf albümleri ve yazışmaların olduğu bir koleksiyondur. Son derece üretken bir yazar olan Eveline Scott’un 1910-1970 arası tuttuğu günlükleri Robert Kolej yaşantısı ve dönemin Türkiye’sine ışık tutacak niteliktedir. Eveline Scott’a ait olan günlük, fotoğraf ve mektuplarda gündelik yaşam, kolej hayatı, Anadolu seyahatlerine ilişkin konular öne çıkmaktadır. Eğitimci ve kadın bakış açısının öne çıktığı Scott’un bu çalışmaları, gerek Osmanlı tarihinde gerekse Modern Türkiye tarihinde eksik kalmış bir tarih anlatısı için zengin malzeme sunmaktadır. Scott’un elbise çizimleri ise bu koleksiyonu renklendirmektedir. Ayrıca David A. Scott’un hem eğitim hayatı hem de askeri hizmet sırasında ailesine ve yakınlarına gönderdiği mektuplar, Türkiye ve Amerika’daki gündelik hayatı ve siyasal atmosferi bir gencin gözünden sunmaktadır. Harold L. Scott’un Kolej’e ait idari yazışmaları Columbia Üniversitesi arşivinde Robert Kolej bölümünde bulunuyor. Bu arşivin tasnif, kataloglama ve dijital ortama aktarma çalışmaları devam ediyor.